NOVIGRADSKO PROLJEĆE 2018.

Od 7. - 14. 04. 2018. godine održano je 29. Novigradsko proljeće i 43. Škola stvaralaštva u Novigradu, smotra stvaralaštva darovitih učenika i učitelja koji su se istakli u radu u različitim umjetničkim područjima, u organizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i Agencije za odgoj i obrazovanje. Tema ovogodišnjeg Novigradskog proljeća bila su godišnja doba. Domaćin je i ove godine bila OŠ Rivarela, Novigrad.

U ovogodišnjoj školi stvaralaštva sudjelovala je i OŠ I. Perkovca koju su predstavljale učenice Antonia Golub, 7.r i Lana Munić, 5.r., te učiteljica Gordana Štefančić. Naše su učenice sudjelovale u radu fotografske i kostimografske radionice, a učiteljica u keramičarskoj radionici.

Radost, sreća, pjesma, ples i boje vladale su hodnicima i učionicama OŠ Rivarela, ali i cijelim Novigradom. Učenici i učitelji iz cijele Hrvatske ovdje su radili, stvarali i izražavali svoju kreativnost, ali i družili se i zabavljali, te sklapali nova prijateljstva. Stvaralački rad se odvijao kroz čak 19 različitih radionica, a u njima je radilo gotovo 400-tinjak učenika i učitelja. To su bile radionice iz različitih područja umjetnosti ( literarna, izrada slikovnice, scenska (3), filmska, novine na internetu, radijska, video-dokumentarna, skladateljska, scenska glazba, aranžiranje i glazbena produkcija, pjevanje, ples, grafički dizajn, keramičarska, kostimografska, slikarska, scenografska, lutkarska i fotoradionica).

Radionice su vodili stručnjaci za pojedina područja umjetnosti, ljudi s velikim znanjem, iskustvom i uspjesima u svom radu, ali i mladi, uspješni ljudi, neki od njih ponikli baš iz nekih davnih Nivigradskih proljeća. Kroz predan stvaralački rad , učenici su stjecali vrlo dragocjena iskustva koja će im koristiti u budućem životu. Uz rad su se sklapala mnoga nova prijateljstva, ali i obnavljala neka stara.

Na kraju tjedna mladi su umjetnici imali priliku svima pokazati rezultate svoga rada na izložbama ( u školi i Galeriji Lapidarij u Novigradu), koncertu u Crkvi sv. Pelagije i završnoj priredbi u kino dvorani, u kojima su uživali mnogi posjetitelji.

Rastanak je, kao i svake godine, bio vrlo težak i tužan. Bilo je suza, tužnih lica, ali i nade u pogledima, da će se sljedeće godine ponovo naći na istom mjestu.

objavio: Božica Krulić   datum: 27. 4. 2018.