Projekt "Posjet osmih razreda Vukovaru"

Dana, 15. i 16. prosinca 2016. učenici osmih razreda naše Škole u pratnji razrednika 8.b razreda Jurice Radikovića, socijalne pedagoginje Adele Mihalinec i defektologinje Hinke Strelec Zorić, koja je vodila 8.a razred, krenuli su u dvodnevni posjet Vukovaru.

Odlazak u Vukovar za njih je dio terenske nastave s ciljem prenošenja istine o bitki za Vukovar i Domovinskom ratu. Njihovi domaćini i vodiči bili su djelatnici Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar koji okuplja povjesničare, ali i djelatne vojne osobe časnika i dočasnika HV-a, istinskih sudionika bitke za Vukovar i svih ratišta u Hrvatskoj.

U sklopu obrazovnih aktivnosti, Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ provodi projekt „Posjet osmih razreda Vukovaru“. U sklopu projekta učenici su posjetili memorijalna mjesta u Vukovaru kao što su:

Spomen-dom "Ovčara"

Spomen-obilježje mjesto masovne grobnice žrtava iz Domovinskog rata "Ovčara"

Spomenik na Trgu žrtava Ovčare

Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata

Hangar “Veleprometa"

"Memorijalni centar Domovinskog raa"

Vodotoranj

Spomen-obilježje poginulim braniteljima Trpinjske ceste i Borovog naselja

Središnji križ

Dom ratnika Lužac

Spomen-obilježje Bogdanovci

“Kukuruzni put”

Bolnicu Vukovar i ostala mjesta sjećanja na stradale u obrani Vukovara tijekom Domovinskog rata.

Terenska nastava „Posjet osmih razreda Vukovaru“ dio je redovnog nastavnog plana i programa Ministarstva znanosti i obrazovanja za sve učenike osmih razreda osnovnih škola u Republici Hrvatskoj.

Cilj projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“ jest učenike kroz dvodnevni posjet Vukovaru poučiti o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Posjet uključuje održavanje predavanja o Domovinskom ratu u skladu s nastavnim programom predmeta povijest za osme razrede, obilazak svih mjesta sjećanja vezanih za Domovinski rat, prenošenje poruke mira, prihvaćanja različitosti i suosjećanja kroz Školu mira i radionice.

U sklopu dvodnevnog posjeta, osim obilaska memorijalnih lokaliteta u Vukovaru, učenici su posjetili Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulture. Projekt je ujedno i način socijalizacije u novom okruženju, prilika za upoznavanje običaja, navika i kulture zavičaja u cjelini, kao i poticaj nastavnicima da primjenjuju korelaciju i integraciju nastavnih sadržaja.

Škola mira završna je faza dvodnevnog izleta učenika, s ciljem da učenici iz Vukovara odu s razumijevanjem o vrijednosti mira i tolerancije. Škola mira učenicima prenosi pozitivno ozračje u kojemu se oni razvijaju kao odgovorni građani i građanke svjesni važnosti uvažavanja različitosti i njegovanja trajnog mira. Moć prošlosti od velike je važnosti u izgradnji pravedne i mirne budućnosti. Na ovogodišnjem kvizu znanja Školu su predstavljali učenici Otto Ris i Lovro Šišak, te svojim znanjem zauzeli treće mjesto.

Učenici su bili smješteni u potpuno obnovljenom i prekrasno uređenom hostelu Dubrovnik, u okviru vojnog kompleksa, koji je u potpunosti prilagođen potrebama učenika i nastavnog osoblja.

Poruka za kraj:

Mir nema alternative, jer mir nije samo odsustvo oružanih sukoba i ratnih događanja već i trajni proces uspostave uzajamnog povjerenja i međusobnog uvažavanja.

Nadamo se da su ovogodišnji osmaši čuli i upamtili poruke mira i da su se tom spoznajom vratili svojim kućama!

objavio: Božica Krulić   datum: 4. 1. 2017.