NOĆ BIOLOGIJE I DAN OTVORENIH VRATA KEMIJE

U petak, 10. 04. 2015. godine u pratnji učiteljice biologije i kemije Marine Jurić, posjetili smo Kemijski i Biološki odsjek Prirodoslovnomatematičkog fakulteta  u Zagrebu.

Krenuli smo ujutro oko 10 sati sa željezničke postaje Sutla i vlakom smo se uputili prema Glavnom kolodvoru u Zagrebu. Kada smo stigli, otišli smo prema katedrali gdje smo čekali autobus za Kemijski odsjek. Prilikom dolaska na kemijski odsjek čuli smo jake eksplozije koje su proizvodili mladi kemičari koji su prezentirali eksplozije. Osim eksplozija čuli smo i dosta glasnu muziku koja je zabavljala publiku tijekom priprema za sljedeću eksploziju. Nakon što smo ušli u kemijski odsjek mogli smo vidjeti razne čudne stvari za koje većina učenika, kao i ja nebi ni znali da postoje, kao i što se sve može napraviti sa par sastojka. Vidjeli smo jako puno studenata sa Kemijskog odsjeka koji su u parovima izlagali različite eksperimente, a u jednom smo od njih mogli i sudjelovati. Eksperiment u kojem smo mogli sudjelovati zvao se Divlja vatra.

Ja sam se prijavio da sudjelujem u eksperimentu i kemičar mi je dao naočale za zaštitu i komad vate na ruku koja je pritiskom užareng štapića brzo planula na mojoj ruci. Vidjeli smo i par kemičara koji su radili pokuse sa noćnim svijetlom i prizmom. Nakon što smo razgledali cijeli odsjek otišli smo prema biološkom muzeju.

U biološkom muzeju smo čuli razne stvari o evoluciji organizama, a mogli smo i vidjeti kako biolozi pomažu policij kada policija ne može saznati koliko je dugo čovjek mrtav. U biološkom muzeju je bilo jako zanimljivo, ali se je činilo,da ima puno manje zanimljivih stvari za osmaše nego više za učenike petog razreda.

Nakon što smo vdjeli i insekte u biološkom muzeju otišli smo prema McDonald's-u gdje smo si kupili menije koje smo pojeli. Nakon što smo pojeli uputili smo se prema Glavnom Kolodvoru sa kojeg smo se vlakom vratili natrag na željezničku stanicu Sutla. Kada smo došli na stanicu Sutla svatko se je uputio prema svojem domu. Ovo je bio jedan od boljih izleta na kojem smo bili i trebalo bi biti više takvih izleta.

Mateo Štimac 8. a

objavio: Božica Krulić   datum: 27. 4. 2015.