Učenička zadruga "Baltazar"

Novoosnovana Učenička zadruga "Baltazar" predstavila se na 26. smotri Učeničkih zadruga Zagrebačke županije

Učenička zadruga „Pčelica” Osnovne škole Dubrava  25. travnja bila je domaćin 26. smotre učeničkih zadruga Zagrebačke županije.
Smotru su organizirale Zagrebačka županija i Podružnica učeničkih zadruga Zagrebačke županije, a u natjecateljskom dijelu sudjelovalo je 16 zadruga, od čega 13 iz osmogodišnjih i jedna iz srednje škole, te dvije zadruge centara za odgoj i obrazovanje, koji brinu o mladeži s teškoćama u razvoju.
Učeničke zadruge predstavile su se ukrasnim i uporabnim predmetima, predmetima kulturne baštine (narodnim vezom, zidnjacima i tradicijskim nakitom), ali i cvijećem koje uzgajaju, ukrasnim biljem, jabukama te humusom kojega sami proizvode.

Izvan konkurencije sudjelovala je i novoosnovana Učenička zadruga naše škole pod nazivom Baltazar
Profesor Baltazar oduvijek je poznat kao veliki čovjekoljubac i inovator „za – druge“ kojima uljepšuje svijet. U Šenkovcu je 1715. godine rođen Baltazar Adam Krčelić, prosvjetitelj, povjesničar i kanonik te se  smatra  utemeljiteljem Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

Učenička zadruga "Baltazar" predstavila je jabučni ocat proizveden od starih sorti jabuka iz školskoga voćnjaka,čajeve od sušene kamilice i lipe, mast koju smo proizveli od cvijeta nevena,vezom naših učenika iz Posebno - obrazovnih grupa i kinča - cvijeća od krep papira i žice. Svi naši izložbeni predmeti ocijenjeni su kao ekološki i etnološki, a zadrugari naše škole  su na smotri stekli dragocjena iskustva o načinu vođenja i djelovanja učeničke zadruge.

objavio: Božica Krulić   datum: 29. 4. 2014.