Školski projekt "Čitamo s Hlapićem"

Povodom Europske godine glasnog čitanja i   100. obljetnice izdavanja dječjeg romana  Ivane Brlić - Mažuranić "Čudnovate zgode šegrta Hlapića "(1913. ) pokrenuli smo školski projekt  glasnog čitanja pod nazivom "Čitamo s Hlapićem".

Ivana Brlić Mažuranić ime je koje već desetljećima obilježava naša djetinjstva i obogaćuje našu maštu. Stvorila je djela neprolazne vrijednosti  na kojima joj mogu zavidjeti mnogi narodi koji su podarili čovječanstvu, posebno dječjoj književnosti, vrhunska umjetnička djela.

Rođena je 18. travnja 1874., u znamenitoj građanskoj obitelji. Djetinjstvo je provela u Ogulinu, Karlovcu i Jastrebarskome. U osamnaestoj se godini udala i preselila u Slavonski Brod (tada Brod na Savi), gdje je živjela obiteljskim životom, posvećena majčinstvu, obrazovanju i književnomu radu. Govorila je engleski, njemački, ruski i francuski, na kojem su nastala i njezina prva djela. Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, čijom je članicom postala 1937. godine, dva ju je puta (1931. i 1938.) predlagala za Nobelovu nagradu.

Ivana Brlić Mažuranić često nosi naziv hrvatskoga Andersena (zbog virtuoznosti njezina izraza), hrvatskoga Tolkiena (zbog posezanja u fantastično) i žene akademika (bila je prva žena koju je Akademija primila u svoje krugove).

Ove se godine obilježava 100. obljetnica izdavanja djela Čudnovate zgode šegrta Hlapića. Hlapić je postao kultni lik hrvatske čitateljske publike. Nakon naraštaja djece odrasle na ovome tekstu dolaze nove, kojima Hlapić otvara prozore mašte. Ta se obljetnica na dostojan način obilježava nizom znanstvenih i kulturnih manifestacija tijekom cijele 2013. godine, pod zajedničkim nazivom HLAPIĆ 2013. Središnji je dio manifestacije međunarodna znanstvena konferencija Od čudnovatog do čudesnog. Na Konferenciji su zastupljene različite teme (književno-povijesni i kulturološki pogledi na Čudnovate zgoda šegrta Hlapića, život, opus i društveni kontekst u doba Ivane Brlić Mažuranić i sl). Konferencija se održava u Slavonskome Brodu od 18. do 20. travnja 2013. i odvija se pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske.

Svojim je stvaralaštvom ostavila dubok i neizbrisiv trag u hrvatskoj umjetnosti, a njezina djela, prevedena na sve bitnije svjetske jezike, ravnopravno stoje uz sve svjetske dječje autore.

Ovu značajnu obljetnicu, kao i Europsku godinu glasnog čitanja obilježit ćemo glasnim čitanjem naših učenika, čitajući jedni drugima na glas, slušajući jedni druge i dijeleći čarolije  iz djela  hrvatske i svjetske  dječje književnosti , a predvođenim šegrtom Hlapićem  koji "je  bio malen kao lakat, veseo kao ptica, hrabar kao Kraljević Marko, mudar kao knjiga, a dobar kao sunce. A jer je bio takav, zato je sretno isplivao iz mnogih neprilika."

objavio: Božica Krulić   datum: 25. 9. 2013.