« Srpanj 2021 »

UZ BALTAZAR NA RADIONICI U MUZEJU BRDOVEC

U subotu, 12. 06. 2021. godine, nekoliko članova UZ Baltazar sudjelovalo je u radu radionice izrade sapuna, u organizaciji Muzeja Brdovec.

Učenici Luka Cazin, Medina Barjektarević, Lana Jakovljević, Tino i Ferid Mašić su se, u pratnji učiteljica G. Štefančić i N. Dodig,  upoznali s tehnikom izrade sapuna  od glicerinske mase.

Radionica je bila organizirana povodom rođendana Josipa Cerinskog, samoukog kipara koji je živio u Drenju u prvoj polovici 20. stoljeća, a čiji su radovi izloženi u Muzeju Brdovec kao dio stalne postave.

Josip Cerinski je izrađivao figurice od gipsa koje su prikazivale različite svece, koje bi poklanjao ljudima u svome kraju. Najzanimljivije djelo je njegov križni put s Golgotom.

Učenici su u radionici izrađivali sapune pomoću kalupa koji su izrađeni prema predlošcima figurica Josipa Cerinskog.

Osim što su se upoznali s procesom i tehnikom izrade sapuna, zadrugari su imali priliku razgledati stalni postav Muzeja Brdovec, koji im je predstavila ravnateljica Muzeja, gospođa Silvija Limani.

Tako je naših nekoliko učenika ovu školsku godinu završilo lijepim i korisnim druženjem tijekom kojeg su saznali puno novih informacija o našem zavičaju i stekli novo iskustvo u izradi sapuna.

objavio: Božica Krulić   datum: 14. 6. 2021.

--------------------------------

-------------------------------------