« Studeni 2019 »

DAN KRAVATE

U petak, 18. listopada učenici i djelatnici škole obilježili su Dan kravate.

Kravata je jedini hrvatski simbol koji je univerzalno poznat i prepoznatljivHrvati su svijetu podarili kravatu, ali su je drugi narodi dalje njegovali, razvijali i usavršavali. To se očituje i u već uobičajenoj praksi Europske Unije da se svaka zemlja – predsjedateljica na početku svog mandata predstavlja svojom specifičnom kravatom. Kravata je postala i simbol Europe, ali i znak nekih temeljnih ljudskih vrijednosti. Stoga Academia Cravatica proglašava da se 18. listopada svake godine obilježava hrvatski i svjetski Dan kravate. Naime, na taj dan izvedena je, 2003. godine, spektakularna instalacija Kravata oko Arene u Puli.

Tom instalacijom, s najvećom kravatom na svijetu, simbolički je povezano antičko i suvremeno doba, a crvenom bojom kravate svijetu je upućena poruka ljubavi i suživota među ljudima i narodima. Putem televizijskih postaja, instalacija Kravata oko Arene postala je vrhunski svjetski spektakl, koji je vidjelo više od milijardu ljudi. U drugoj instalaciji, Kravata oko Hrvatske, koja je tijekom 60 dana crvenim koncem simbolički zagrlila i povezala Hrvatsku, prikazana je ljepota hrvatske kulturne i prirodne baštine, a poruke mira i suživota upućene su i prema susjednim zemljama.

Učenici i djelatnici škole obilježavanjem ovoga dana poslali su poruku jedinstva, mira, suživota, ali i ponosa našom domovinom Hrvatskom.

objavio: Božica Krulić   datum: 18. 10. 2019.