« Studeni 2019 »

Dobro nam došli prvašići!!!!

Za prvašiće i njihove roditelje, ali i sve djelatnike škole  prvi dan nastave bio je posebno uzbudljiv. Svi učenici razredne nastave zajedno s učiteljicama pljeskom su  dočekali  svoje male prijatelje, a atmosfera je bila najveselija kada smo zajednički otpjevali pjesmicu Kad si sretan.

Želja nam je da se kod nas u školi osjećaju lijepo, da steknu prijatelje, da puno toga nauče i da zavole učenje. O važnosti školovanja i velikoj ulozi učitelja na cijeli život najbolje govori pismo nekadašnjeg američkog predsjednika Abrahama Lincolna koje je uputio prvog dana škole učitelju svoga sina, a koje u najbolje govori o važnosti školovanja i velikoj ulozi učitelja na cijeli život.

Danas moje dijete kreće u školu i sve će mu ondje neko vrijeme biti strano i novo, i zato bih volio da budete nježni prema njemu.

Naučite ga da je u školi mnogo časnije griješiti nego varati, neka zna časno gubiti i uživati u pobjedi. Naučite ga da bude obazriv s obazrivima, a nepopustljiv s grubima. Naučite ga prepoznati nasilnike i nadvladati ih. Odvratite ga od zavisti ako možete i naučite ga tajni spokojnog osmijeha. Želio bih da se može nasmijati kad je tužan, naučite ga da suze nisu sramota, da slava može biti i u porazu, a očaj u uspjehu. Naučite ga da se ne obazire na cinike. Naučite ga, ako možete, čudesnosti knjiga, ali dajte mu također vremena da duboko razmišlja o vječnoj zagonetki ptica na nebu, pčela na suncu i cvijeću na brežuljku. Naučite ga da vjeruje vlastitoj ideji, čak i kad mu svi kažu da je ona pogrešna. Pokušajte mom sinu dati snagu da ne slijedi gomilu kada svi to čine. Naučite ga da svakoga sasluša, ali naučite ga da probere sve što čuje i da zadrži samo ono dobro što prođe kroz sito istine. Naučite ga da proda svoje znanje najboljem ponuđaču, ali da nikada ne izvjesi cijenu na svoje srce i dušu. Neka ima hrabrosti biti strpljiv i neka ima strpljenja biti hrabar. Naučite ga da uvijek ima uzvišenu vjeru u sebe, jer tada će uvijek imati uzvišenu vjeru u čovječanstvo i Boga.

objavio: Božica Krulić   datum: 17. 9. 2019.