« Studeni 2019 »

Učenici razredne nastave obilježili Svjetski dan voda

Svjetski dan voda obilježava se 22. ožujka svake godine kako bi se skrenula pozornost ljudi diljem svijeta na važnost očuvanja vode za piće.

Obilježavanje je prihvaćeno je na Konferenciji Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju koja je održana 1992. godine u Rio de Janeiru, u Brazilu. Rezolucijom Opće skupštine Ujedinjenih naroda iz 2010. godine pravo na sigurnu i čistu vodu za piće proglašeno je kao ljudsko pravo od velike važnosti za potpuno uživanje drugih ljudskih prava. Podaci pokazuju da svaka četvrta osnovna škola u svijetu nije uključena u sustav javne vodoopskrbe, a više od 700 djece mlađe od pet godina svakog dana umire od bolesti prouzročenih zdravstveno neispravnom vodom.

Republika Hrvatska je po rezervama vode među najbogatijim zemljama Europe i svijeta, 36 posto ukupne površine Hrvatske pokriveno je vodama, a zdravstveno ispravna voda za piće iz sustava javne vodoopskrbe dostupna je za više od 90% stanovništva,

Tijekom ožujka su Mali ekolozi, učenici 3.b razreda, zajedno sa svojom učiteljicom Ružicom  Tanodi, sudjelovali u projektu „BEZ VODE NEMA ŽIVOTA“ te su uz Svjetski dan voda održali  predavanje za ostale učenike nižih razreda.

Naši mali ekolozi željeli su podsjetiti na važan problem u svijetu:  nedostatak pitke vode i podsjetiti nas da svi zajedno moramo doprinijeti zaštiti vode od zagađenja  te sačuvati ovaj prirodni resurs kojim naša zemlja obiluje.

objavio: Božica Krulić   datum: 3. 4. 2019.