« Ožujak 2024 »

UZ Baltazar u Bjelovarsko - bilogorskoj županiji

Učenička zadruga Baltazar sudjelovala je u projektu Međužupanijske suradnje učeničkih zadruga Zagrebačke županije u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji od 23. do 25. rujna 2022. godine. Školu su predstavljale učenice 8. razreda, Veronika Pracaić i Mia Vujaković, u pratnji učiteljica G. Štefančić.

Projekt Međužupanijske suradnje se provodi već niz godina.

Polazak je bio u petak ispred zgrade Glavnog kolodvora,a odredište je bila Garešnica. Po dolasku u Garešnicu smješteni smo u hotel Garić.

Istog dana posjetili smo  OŠ Garešnica, gdje su nam bile pripremljene zanimljive radionice. Mogli smo birati između radionice izrade animiranog filma i radionice izrade starinskih glazbenih instrumenata.

Nakon radionica posjetili smo  Daruvar. Razgledali smo grad, lječilišni park i druge znamenitosti. Posebno nas se dojmilo stablo ginka, jedno od najstarijih u Europi,  ispred kojeg smo učinili zajedničku fotografiju.

U kasno popodne istog dana uputili smo se na obronke Papuka i popeli se na Petrov vrh. Uživali smo u gostoprimstvu Planinarskog društva Petrov vrh i pogledu na zalazak Sunca.

U subotu nakon ručka posjetili smo Prvi hotel za pčele s pet zvjezdica. Domaćini su  nas proveli svojim imanjem na kojem uzgajaju pčele i proizvode med. Počastili su svoje goste i palačinkama s medom i limunadom.

Nakon toga posjetili smo jezera i ribnjake koji se zovu Kaniška Iva.

Tamo smo se upoznali s biljnim i životinjskim svijetom Poilovlja i Ekološkom mrežom Natura 2000. Tko je želio, mogao je isprobati pecanje pravim ribičkim štapovima, uz stručno vodstvo i upute profesionalnih ribiča.

Posebni doživljaj bilo je promatranje mnogobrojnih vrsta ptica posebnim dalekozorima s promatračnica.

U popodnevnim satima obišli smo Centar Mate Lovraka. Obišli smo edukativnu stazu, posjetili mlin i vlak čija nas je lokomotiva podsjetila na scene iz nezaboravnog filma Vlak u snijegu. Uz okrjepu poslušali smo priče o Mati Lovraku.

Posljednjeg dana uputili smo se u Čazmu gdje smo posjetili Ranč Letec, koji se bavi uzgojem jelena, muflona i koza te proizvodnjom mliječnih proizvoda od kozjeg mlijeka. Puni dojmova i u dobrom raspoloženju uputili smo se prema Zagrebu.

Jedno je to od putovanja koje ćemo zasigurno dugo pamtiti po prekrasnom krajoliku  i dobrom društvu.

G. Štefančić, učiteljica

objavio: Božica Krulić   datum: 2. 10. 2022.