Dani kajkavske riječi u Zlataru

43. Dani kajkavske riječi Zlatar 2012. i ove godine ugostili su učenike i učitelje OŠ Ivana Perkovca na dvjema manifestacijama dječjega stvaralaštva - na likovnoj dječjoj izložbi „Čovjek čovjeku“ i na Zboru malih pjesnika.

Zbor malih pjesnika ove je godine podario četrdeset i pet novih kajkavskih pjesama koje su autori izveli u subotu, 29. rujna  u Sokolani na priredbi u sklopu zlatarskih Dana. O važnosti zlatarske manifestacije na početku je ispred pokrovitelja, Ministarstva kulture, govorila Jelena Glavić Perčin  poželjevši sudionicima Smotre  ustrajnost na njegovanju iskonskog zavičajnog izričaja, što pridonosi i cjelokupnoj hrvatskoj kulturi i pisanoj riječi.

Prema odluci stručnog žirija u kojem su bili prof. Željka Horvat Vukelja, dr.Joža Skok i dr.Ivo Kalinski, 45 radova tiskanih u zborniku odabrano je od 276 pristiglih na natječaj iz 43 osnovne škole kajkavskog govornog područja, a na kraju su podijeljene i prigodne nagrade. Našu školu predstavljala je Marija Tomas, prošlogodišnja učenica 8. r., sa svojom pjesmom „Najte cagari tak brže it“( mentor Jasna Horvat ).

U programu su sudjelovali i gosti iz Cernika i Žminja, a u pauzama između recitacija, pjevao je zbor OŠ Zlatar.

Dječja likovna izložba „Čovjek čovjeku“ starija je od samih Dana kajakvske riječi u Zlataru, a istoga je dana u sklopu ovogodišnje manifestacije tradicionalno otvorena u OŠ Ante Kovačića u Zlataru. Iz godine u godinu raste interes osnovaca za ovu izložbu, pa su na ovogodišnji natječaj pristigla čak 753 likovna rada iz trideset devet osnovnih  škola, od kojih je prof. Zvonko Šarčević za izložbu odabrao njih sedamdeset i osam.

Na otvorenju izložbe nazočne je, uz domaćine i organizatore, podravila i prof. Željka Horvat Vukelja, predstavnica Školske knjiga, te poručila malim likovnjacima i pjesnicima da se svojeg izražavanja u  u likovnom i literarnom obliku ne odreknu ni u srednjoj školi, kao i kasnije tijekom cijeloga života.

Likovni radovi Anje Verveger, Marije Dobrijević i Filipa Jakovine iz prošlogodišnjeg 4. r. izloženi su na  ovoj izložbi koja je privukla velik broj učenika, njihovih mentora i roditelja.

Gospođi Jadranki Dobrijević  zahvaljujemo na prijevozu u Zlatar na Dane kajkavske riječi.

objavio: Božica Krulić   datum: 2. 10. 2012.