Ukupno: 451960

Škola stvaralaštva "Novigradsko proljeće"

I ove školske godine rado smo se prijavili za još jednu smotru stvaralaštva i kreativnosti „Novigradsko proljeće“, 06. - 13. 04. 2019. u Novigradu (Istra), koje okuplja učenike i učitelje koji su se bave stvaralačkim radom u sklopu izvannastavnih aktivnosti.

Volje smo imali, popunili iscrpne prijavnice, a onda je uslijedio najteži dio - iščekivanje rezultata.

Prijavilo nas se troje i svi smo primljeni.

Lorena Mamić, 6. b, pohađala je keramičarsku radionicu, a Roberto Lebinac, 7. b, skladateljsku radionicu. U pratnji je bila učiteljica Jelica Kauf koja je pohađala filmsku radionicu.

U Novigradu smo proveli sedam vrlo aktivnih i produktivnih dana. Uglavnom u opuštenoj atmosferi potiče se slobodni umjetnički izričaj i pruža podrška svakome. Odnosi su na svim razinama suradnički i često neformalni. U takvim uvjetima nismo ni osjetili naporan rad, a sav je umor nestao kada smo završili svoje radove i prezentirali ih publici.

Lorena Mamić - izložba likovnih radionica i fotografije u Muzeju

Roberto Lebinac - autorska skladba na zadani tekst "Da je meni sunce biti", Glazbeno-poetska večer u Crkvi Sv. Pelagije

Jelica Kauf - premijera filma "Šesta vrata"

Iz Novigrada smo se vratili bogatiji za jedno veliko iskustvo, puni samopouzdanja, i jedva čekamo sve podijeliti s našom školom i zajednicom.

Novigradsko proljeće

Kad sam čula da sam upala na Novigradsko proljeće skakala sam od sreće jer sam čula kako je tamo odlično, zabavno i lijepo. Ali u glavi su mi još uvijek bila silna pitanja: Što ako se na kraju ne sprijateljim ni sa kim? Što ako na kraju ne bude onako kako sam očekivala? Prevarila sam se. Bilo je još bolje nego što sam očekivala. Kad sam dospjela do svoje sobe, upoznala sam tri vrlo drage cure koje su dijelile sobu sa mnom. Kasnije sam upoznala još dvije cure s kojima smo se stalno družile. Još uvijek se često dopisujemo i zovemo. Hotel je odličan, hrana je odlična. Išla sam na keramičarsku radionicu, i to je bilo jako zabavno. Radionice su smještene u jednoj školi u Novigradu. Dva puta na dan smo išli na radionice, prvi put od devet ujutro do dvanaest sati, pa idemo na ručak. Zatim smo imali slobono vrijeme do četiri, tada su počinjale radionice. Slobodno vrijeme je bilo odlično, jer smo smjeli izaći iz hotela i šetati se gdje želimo, samo smo se morali vratiti na vrijeme za radionice. Ujutro smo imali tjelovježbu, što je bilo smiješno zbog usputnih komentara hospitanata. Na radionici je bilo super, naša voditeljica je odredila da na početku svakog sata svi moraju plesati oko tri minute, što je bilo urnebesno jer nam je svima bilo nelagodno i svi smo se smijuljili. Zatim smo radili nešto od gline (nešto povezano sa svjetlošću, jer „svjetlo“ je bila tema ovogodišnjeg Novigradskog proljeća). Kad završimo s oblikovanjem, stavimo rad u peć. Kad se ispeče obojimo ga nekim posebnim bojama za glinu, a kad se boja osuši, stavimo glazuru na rad. Zatim to ide u vanjsku peć, i to se peče na čak osam tisuća stupnjeva. Tako nam remek-djelo poprimi starinski izgled. Ta tehnika se zove „raku“. Nakon škole smo svi zajedno išli do trgovine koja se nalazila odmah pored škole. Svi bismo kupili pašaretu. To je gazirani sok koji se može kupiti samo u Istri. Jedan dan smo išli na izložbu svih radova, i onda na koncert koji se održava u crkvi jer je tamo najbolja akustika. Radionica pjevanja i scenske glazbe su otpjevale i odsvirale dvadesetak pjesama.  Također su scenske radionice imale predstavu u školi. Svi stvarno odlično glume. Zadnji dan smo isplakali sve suze, izgrlili se i oprostili. Tjedan proveden u Novigradu mi je najbolji u životu.

Lorena Mamić, 6. b

objavio: Božica Krulić   datum: 18. 6. 2019.