« Svibanj 2019 »

Ovaj mjesec: 2031

U KAZALIŠTU ŽAR PTICA

U ponedjeljak 8.travnja 2019. učenici  šestih razreda naše škole u pratnji razrednica i učiteljice Hrvatskog jezika imali su izvanučioničnu nastavu u Gradskom kazalištu Žar ptica gdje su pogledali predstavu Gulliver.

Predstava govori o mornaru Gulliveru  koji se nakon brodoloma našao na otoku Liliputu gdje su živjeli mali ljudi  zvani Liliputanci. Kada su ga Liliputanci dovezli u svoj grad,  Gulliver je upoznao njihove običaje, jezik  i način života. Na susjednom otoku Blefuscu živi narod, koji po njihovom mišljenju, sve radi krivo te Liliputanci s njima ratuju već godinama zbog incidenta koji se zbio na pikniku  kada su se dva kralja posvađala zbog tuckanja jajima. Jednoga dana Gulliver je spasio  Liliputance od neprijateljskih brodova, a zauzvrat su mu dopustili da slobodno šeće gradom u određeno doba. Jedne noći u dvorcu je izbio požar i panika među Liliputancima te ih je Gulliver spasio pomokrivši se po dvorcu i tako ugasio požar.  To je razljutilo kralja i kraljicu te je Gulliver morao otići.

Scenografija je bila izuzetno zanimljiva - koristili su se komadima bijelog platna koji su uz pomoć različite rasvjete dočaravali izgled mora, dvorca, brodova i služili kao razni rekviziti glumcima. Na početku predstave glumci su gledateljima  likove Liliputanaca dočarali kao vrle malene ljude.

Guliver je bio obučenu mornarsko odijelo s plavo-bijelim prugama.  Liliputnaci su bili obučeni  u majice s crveno-crnim prugama, crvene hlače i crvene šešire. Rasvjeta u predstavi je pratila tijek događanja - npr. kada je govorio samo jedan glumac  tada je reflektor osvjetljavao samo njega kako bi se gledatelji mogli usredotočiti na  taj događaj. Glazba je pratila događanja te ih činila napetijima, a neke i smiješnima.

Poruka predstave je da su svi ljudi drugačiji i da ih ne treba  prosuđivati po izgleda već po njihovim osobinama. Preporučio bih svima da pogledaju ovu predstavu jer je istovremeno zanimljiva, smiješna i poučna.

Tian Žižić, 6.b

objavio: Božica Krulić   datum: 15. 4. 2019.