« Ožujak 2024 »

Izložba Hrvatska glagoljica i Međunarodni sajam knjiga Interliber

U četvrtak 15. studenog 2018. učenici 6. a i 6.b naše škole bili su na izvanučioničnoj nastavi. U pratnji razrednica, učiteljice hrvatskog jezika, knjižničarke i ravnateljice posjetili smo Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu u Zagrebu. U knjižnici smo obišli izložbu Hrvatska glagoljica.

Knjižnica je organizirala ovu izložbu u sklopu programa Europske godine kulturne baštine pod sloganom Slovimo glagoljicom. Tamo smo imali priliku vidjeti repliku Bašćanske ploče i uvećanu repliku prve  glagoljske početnice koja je trenutno najveća knjiga u Hrvatskoj. Bašćanska ploča je najstariji spomenik hrvatske pismenosti. Nastala je oko 1100. godine na otoku Krku kao oltarna pregrada. Pisana je glagoljicom i hrvatskim jezikom, a njezina važnost je i u tome što se na njoj spominje ime hrvatskog kralja Zvonimira. Glagoljica je  staroslavensko pismo nastalo  sredinom 9. st., a u hrvatskim krajevima zadržala se do 19.st. Sastavio ju je Ćiril, bizantski redovnik iz Soluna. Vidjeli smo i Misal po zakonu rimskog dvora, prvu hrvatsku tiskanu knjigu. Saznali smo da će sljedeće godine 22. veljače  (datum kada je 1483. tiskan Misal) bit proglašen Danom hrvatske glagoljice. Sve te podatke nam je ispričala voditeljica izložbe. Pokazivala nam je i panoe koji jasno tumače glagoljicu i njenu važnost. Odvela nas je i u prostorije gdje se čuvaju razne knjige i primjerci vrlo starih hrvatskih novina. Govoreći o povijesti Nacionalne i sveučilišne knjižnice saznali smo da je ona osnovana 1607.g. te da je jedan od njenih osnivača bio Adam Baltazar Krčelić, koji potječe iz našeg zavičaja. Posjet knjižnici i izložbi Hrvatska glagoljica jedna je u nizu aktivnosti koje provodi naša škola obilježavajući Europsku godinu kulturne baštine.

Nakon posjeta knjižnici uputili smo s na Međunarodni sajam knjiga Interliber koji se svake godine održava na Zagrebačkom velesajmu. Paviljone 5 i 6 Zagrebačkog velesajma ispunilo je više od 300 izlagača iz 13 zemalja knjigama različitih žanrova za sve uzraste. Sajam je poznat i po vrlo povoljnim cijenama knjiga. Ja sam na sajmu kupio strip Alan Ford koji mi se sviđa zato što govori o tome kako se najjednostavnije stvari mogu pretvoriti u neobičnu pustolovinu.

Cjelokupni program vrlo mi se svidio zato što volim povijest i knjige. Izložbu glagoljice preporučio bih svima zato što tamo možemo naučiti puno toga o hrvatskoj kulturi i pismenosti. Sajam knjiga preporučujem svima koji vole čitati zbog velikog izbora knjiga.

Ovu izvanučioničnu nastavu i njen sadržaj još ću dugo pamtiti.                                                                                         Karlo Kunjas, 6.b

objavio: Božica Krulić   datum: 21. 11. 2018.