« Ožujak 2024 »

OBILJEŽAVANJE DANA SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA

Prošlo je 27 godina od pada Vukovara , grada heroja  , simbola Domovinskog rata .Opsada Vukovara trajala je skoro tri mjeseca dana.  Neprijateljska vojska napadala je Vukovar iz zraka i kopna. Grad je bio potpuno razoren, poginulo je više od tisuću branitelja i civila, među kojima je bilo i djece.

Slabo naoružani i malobrojni hrvatski branitelji uspjeli su zaustaviti JNA, tada treću vojnu silu u Europi. Hrabro srce i ljubav prema domovini zaustavili su vatru željeza koje je grad zasipalo mržnjom. 18. studenog 1991. Vukovar je pao, ali pad Vukovarcima i    njihovim braniteljima nije donio izlaz  iz strahota rata, bio je to početak pakla  za mnoge preživjele. Odvođeni su u logore  mučeni i ponažavani, a ranjenici  iz bolnice ubijani. Diljem Hrvatske duž ulica koje nose ime  Vukovar , na ovaj dan, pale se svijeće za poginule branitelje i civile. I mi u školi obilježili smo ovaj dan prigodnim aktivnostima.

U likovnoj radionici izrezivali smo otiske naših dlanova i spojili ih u lanac sjećanja i tako povezali Međunarodni dan tolerancije i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara.  Svaki dlan je različit kao što su i svi ljudi različiti. Sam čovjek je  „kaplja u slapu“,ali kad svi ljudi pruže ruke jedni drugima postaju snaga koja zaustavlja silu . Tako je bilo i u Vukovaru

Prvi  sat izašli smo u dvorište škole i uz stazu  stavili zapaljene lampione i tako odali počast herojskoj žrtvi grada. Nakon toga u školskoj dvorani održali smo prigodni program. Na početku programa ravnateljica je održala govor u kojem je istaknula da se u Vukovaru dogodilo veliko zlo,da su ljudi prolazili kroz patnje koje je teško i zamisliti i da zbog toga trebamo razvijati toleranciju i tako spriječiti da se  više nikad ne dogodi takvo zlo. Učenici osmih razreda pročitali su referat o bitci za Vukovar i recitirali pjesme posvećene ovom događaju. Nakon toga gledali smo dokumentarni film o padu Vukovara.

Vratili smo se u učionice s mislima da je događaj koji smo obilježili naša nedavna povijest i da su mladi   čuvari  uspomenu na sve žrtve Domovinskog rata .

RAZMIŠLJANJA UČENIKA

U čast svim žrtvama, 16. 11. 2018. godine, u našoj školi održalo se obilježavanje dana sjećanja na žrtvu Vukovara. Učenici naše škole, zajedno sa profesorima zapalili su svijeće u školskom dvorištu te tako odali počast žrtvama. Zatim smo pogledali film o obrani Vukovara. U filmu smo mogli vidjeti koliko je žrtava poginulo  za Hrvatsku. Doznali smo koliko je nestalih o kojima se od rata ništa ne zna.

Potrebno je obilježavati ovaj dan kako bi mi mladi naučili i shvatili kako je Vukovar bio pravi grad heroj te ne smijemo dopustiti da se žrtve Vukovara zaborave jer to je najmanja stvar koju možemo napraviti za sve poginule, nestale i povrijeđene branitelje čija je ljubav za domovinu bila tolika da su bili spremni dati svoje živote za nju. Iz povijesti možemo naučiti da  iz rata nikada nije proizašlo ništa dobro i da je rat najgore moguće rješenje sukoba naroda.

Terezija Lukić 7.a

U petak 16.11.2018. obilježili smo dan sjećanja na Vukovar. Učenici su zajedno s  učiteljima zapalili svijeće ispred škole. Nakon što su zapalili svijeće, svi su otišli u našu školsku dvoranu gdje smo imali kratak program. Prvo je ravnateljica održala kratak govor, a nakon toga smo minutom šutnje  odali počast svim poginulim u Domovinskom ratu. Učenici su potom čitali sastavke koje su napisali na satu povijesti, a drugi su čitali pjesme vezane uz Vukovar. Nakon toga smo pogledali kratak, ali vrlo zanimljivi film o Domovinskom ratu i Vukovaru. Svi učenici s bili vrlo tiho i vrlo pažljivo su slušali svaku riječ, pa nas je ravnateljica pohvalila.

Tara Lozar, 8.a

U petak 16.11.2018. u našoj škola obilježili  smo Dan sjećanja na žrtve Vukovara.Svake godine učenici donesu lampione te ih s učiteljima zapale i stave na označena mjesta.Nakon toga bismo otišli na video konferenciju, no ove godine to nije bilo tako.Ove godine smo otišli u dvoranu i gledali film o Vukovaru.Prije toga je ravnateljica rekla par riječi, a onda su neki učenici i čitali  tekstove o Vukovaru.

Cijela škola se ponosi tim obilježavanjem zato što su heroji koji su dali svoje srce za državu to zaslužili. Heroji sada žive u gradu palih anđela.       Dan 18.11.199. nikada nećemo zaboraviti!

Dorotea Jug, 8.a

U petak 16.11.2018 smo obilježavali Dan sjećanja na žrtve grada Vukovara i Dan tolerancije. Prvi smo sat išli na dvorište škole i palili smo lampione. Kasnije smo išli u školsku dvoranu. Tamo smo slušali o Vukovaru. Najprije smo slušali ravnateljicu ,a zatim su nam neki učenici čitali tekstove i pjesme o Vukovaru. Poslije toga smo gledali video o ratu u Vukovaru. Kada je video završio, bila je potpuna tišina. Svi su temu shvatili ozbiljno.

Hana Šintić 8.a

Bitka za Vukovar je najveća i najkrvavija bitka u Domovinskom ratu. Nakon Drugog svjetskog rata nijedan veći europski grad nije bio izvrgnut tolikom uništavanju, s izravnom materijalnom štetom procijenjenom na 9,5 milijardi kuna. Grad je pod opsadom bio 87 dana, a bitka za Vukovar završila je 18. studenoga 1991. okupacijom grada koja je potrajala sve do 15. siječnja 1998. Prema podacima vukovarske bolnice, ranjeno je 1219 branitelja i civila. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenika, a iz grada je prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih ne Srba.  Stotine djece ostalo je bez roditelja, a još danas 300-tinjak Vukovaraca nalazi se na popisu nestalih.

Bono Tadić 8.a

objavio: Božica Krulić   datum: 20. 11. 2018.