« Kolovoz 2018 »

Ukupno: 196324

SAMOBORSKO GROBLJE – SPOMEN NA IVANA PERKOVCA

I ove godine, 16. svibnja, po 28. put odali smo počast Ivanu Perkovcu.

Pred  grobom su se okupili učenici naše škole u pratnji ravnateljice Vesne Javor, profesora glazbene kulture Filipa Meštrovića, knjižničarke Snježane Ivanković, te defektologinja Gordane Štefančić i Hinke Strelec Zorić.

Osim naše škole prisutni su bili i učenici samoborskih škola Bogumila Tonija i Samobor, zatim predstavnici Grada Samobora, Općine Brdovec, ogranka Matice hrvatske iz Zaprešića i Samobora, te Udruge Ivan Perkovac.

Povod, već tradicionalnog okupljanja, je 193. godišnjica rođenja i 148. godišnjica smrti Ivana Perkovca, hrvatskog publicista, novinara, zastupnika u Hrvatskom saboru i tajnika Matice hrvatske, čije ime s ponosom nosi naša škola.

Kod nadgrobnog spomenika govorili su načelnik Brdovca Alen Prelec, dogradonačelnica Samobora Sanja Horvat Iveković, ravnateljica naše škole Vesna Javor, predsjednica Udruge Ivan Perkovac Marija Ledinski Anić, predsjednik zaprešićke Matice Dragutin Grgas Beli i dopredsjednica samoborske Matice i voditeljica povijesnog odjela Sandra Sinković.

Govori posvećeni Ivanu Perkovcu bili su podsjetnik o važnosti, značenju i ulozi tog velikana naše povijesti koji godinama povezuje dvije sredine, Samobor s jedne strane te Zaprešić, Brdovec i Šenkovec s druge strane.

Ravnateljica Vesna Javor u svom govoru istaknula je da su ova sjećanja na Ivana Perkovca od velikog značenja kako bi se rad, lik i djelo velikog čovjeka sačuvali od zaborava i prenijeli na buduće generacije.

Dostojanstvena svečanost obogaćena je kratkim programom recitacija i pjesmom zbora kojeg su izveli učenici naše škole i škole Bogumila Tonija.

Za kraj, na grobu je položeno cvijeće i zapaljene su svijeće, kao znak sjećanja na Ivana Perkovca i slijedeći susret do godine.

objavio: Božica Krulić   datum: 28. 5. 2018.